AFEKT TALLINN 2021

Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT

 

T A L L I N N  23. – 29. oktoober 2021

 

23. oktoober |  kell 18 

Noblessner, Nobeli saal

VIIS REFLEKSIOONI

Ensemble Musikfabrik (Saksamaa), dirigent Clement Power

Kavas: Age Veeroos, Elis Hallik, Marianna Liik, Monika Mattiesen, Helena Tulve (Eesti esiettekanded)

XX Rahvusvahelise nüüdismuusika festifali AFEKT avab maailma nüüdismuusika absoluutsesse tippu kuuluv kollektiiv Ensemble Musikfabrik, kes toob kuulajani viie eriilmelise eesti naishelikunstniku peegeldused kaasaegse muusika maastikul. Sama kava kõlab 20. oktoobril Kölnis Komed-saalis AFEKTi traditsioonilisel esitluskontserdil Saksamaal, kus on nende teoste maailma esiettekanded. Ansamblit juhatab tunnustatud nüüdismuusikadirigent Clement Power.

 

Pilet 20/8

Piletilevi: https://www.piletilevi.ee/…/nuudismuusika-festival…/

 

24. oktoober  |  kell 19 

Kultuurikatel

KERIKMÄE 

Taavi Kerikmäe (klaver, elektroonika), Le Quan Ninh (Prantsusmaa, löökpillid)

Kavas: Sylvano Bussotti, Mario Davidovsky, Giacinto Scelsi, Udo Kasemets, Karlheinz  Stockhausen, improvisatsioonid

Duod elektronide ja võngetega. Taavi Kerikmäe klaveril, elektroonikal ja hetkeotsustel. Kaastegev rahvusvaheliselt tunnustatud vabaimprovisaator Le Quan Ninh löökpillidel (Prantsusmaa)

Taavi Kerikmäe on laia silmaringiga muusik, helilooja ja multiinstrumentalist, kelle tegevusvaldkond liigub ümber nüüdismuusika, eksperimentaalmuusika ja improvisatsiooni. Käesoleval kontserdil esitab ta n-ö ajaloolist nüüdismuusikat klaveril ja elektroonikal, kasutades selleks nii elektroonilist arsenali 1960.–1970. aastatest kui ka talle leidur Igor Zubkovi poolt konstrueeritud ainulaadset elektromagnetilist seadet klaverile.

Kontserdi teises pooles astub Kerikmäe üles improvisatsioonidega koos löökpillimängija Le Quan Ninhiga Prantsusmaalt, kes kuulub Euroopa vabaimprovisatsiooni absoluutsesse tippu. Ta on virtuoos, kelle heliline käekiri on väga eripärane ja kes suudab n-ö alternatiivsete mängutehnikatega luua uskumatuid kõlavälju, hoides samas ajastust ja helilist dramaturgiat täpse ja teravana.

 

Pilet 15/8

Piletilevi: https://www.piletilevi.ee/…/nuudismuusika-festival…/

 

25. oktoober  |  kell 19

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia blackbox

ELU PÄRAST…

Kavas: Hendrik Kaljujärv, Mihkel Tomberg, Robi Jõeleht, Martin Kirsiste, Paul Klooren, Edgar Ruiz Pacheca, Einike Leppik (audiovisuaalkompositsioonid)

Ettekandele tulevad illusiooni ja reaalsuse hämaraid ja põnevaid piirialasid kompavad audiovisuaalsed teosed. Ühise nimetaja alla mahub väga erinevate noorte, kuid juba tunnustatud autorite looming. Neid kõiki ühendab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audiovisuaalse loomingu eriala, mille vilistlastest on saanud isikupärase lähenemisega tunnustatud professionaalid kaasaegsel kultuurimaastikul.

Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga

 

Tasuta

 

26. oktoober  |  kell 19

Eesti Ajaloomuuseum, Suurgildi saal

KALLASTU

AFEKT Solistid: Leonora Palu (flööt), Taavi Orro (klarnet), Vitalij Regensperger (viiul), Camillo Cabassi (tšello), Heigo Rosin (löökpillid), Jorma Toots (klaver), Tarmo Johannes (elektroonika)

Kavas: Andrus Kallastu müsteerium “Šamaani surm”

Andrus Kallastu on mitmekülgne muusik – helilooja, interpreet (dirigent ja pianist), mõtleja. Tema muusikaline müsteerium “Šamaani surm” sündis koostöös ansambliga U: sarja Residentuu:r tulemusena 2018. aastal ja tuli esiettekandele 29.12.2018. Müsteeriumi esitatakse tegevus-performance’ina, kus interaktiivselt lööb kaasa ka publik. Teose iga ettekanne on unikaalne, kuna helilooja on jätnud väga palju parameetreid lahtiseks. Teos esitatakse kinnisilmi.

 

Pilet 15/8

Piletilevi: https://www.piletilevi.ee/…/nuudismuusika-festival…/

 

27. oktoober  |  kell 19

Rotermanni soolaladu, keldrisaal

1968

Taavi Kerikmäe (elektroonika, Serge’i süntesaator)

Kavas: Karlheinz Stockhauseni “Spiral” ja “Solo” 

1968: Praha kevad, Vietnami sõda, rahutused tänavatel, hipid, kosmoseajastu, biitlite album “White” jne, jne. Nende turbulentside keskel otsib 40-aastane Stockhausen uut lähenemist kompositsioonile, kirjutades tsükli “Aus den Sieben Tagen” ja luues nn intuitiivset muusikat. See on müstiline tekstipartituuride kogumik, mis vaatab enda sisekosmosesse. 

Kerikmäe esituses püütakse lähtuda ajastukohasest kõlapildist, kasutades selleks 1960.-1970. aastatest pärit varajasi süntesaatoreid, lindikajasid, ringmodulaatoreid jne. Need vanad muusikainstrumendid on ebastabiilsed, tujukadki ja selle juures imelised oma veidi toore kõla ja orgaanilisusega.

Kontserdil kuuleb kesksena haruldast, 1970. aastate algusest pärit modulaarset Serge’i süntesaatorit. Pill kuulus omal ajal helilooja Michael Mannionile, kes on olnud muu hulgas ka Stockhauseni assistent.

 

Pilet 15/8

Piletilevi: https://www.piletilevi.ee/…/nuudismuusika-festival…/

 

28. oktoober  |  kell 19

ERRi Esimene stuudio

RINGID JA RUUDUD

Jorma Toots (klaver), Ebe Müntel (klaver), Heigo Rosin (löökpillid), Brita Reinmann (löökpillid)

Kavas: Misato Mochizuki, Mari Vihmand, Age Veeroos, Paul Fowler, Béla Bartók

Kahe klaveri ja löökpillide ansambel pakub heliloojatele väga avaraid kõlalisi väljendusvõimalusi, mida siinses kavas demonstreerivad kaks ajalisel ja kultuurilisel teljel üksteisest kaugel paiknevat loojat. Bartóki ja Mochizuki loomingu pingeväljas kõlavad veel Mari Vihmandi, Age Veeroosi ja Paul Fowleri teosed. 

 

Pilet 15/8

Piletilevi: https://www.piletilevi.ee/…/nuudismuusika-festival…/

 

29. oktoober  |  kell 19

Estonia kontserdisaal

NELI AFEKTI

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali „AFEKT“ lõppkontsert

R 29.10 kell 18 Estonia kontserdisaal (eelkontsert)
R 29.10 kell 19 Estonia kontserdisaal

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Carl Rosman (bassklarnet), dirigent Enno Poppe

Kavas: Pierre Boulez, Chaya Czernowin, Marianna Liik (Eesti esiettekanne), Enno Poppe
„Hirn“ (Edela-Saksa Ringhäälingu (SWR), Luxembourgi filharmoonia ja Luxembourgi filharmooniaorkestri ning festivali „AFEKT“ ühistellimus)

Eelkontserdil  kell 18 kõlab Triin Ruubeli (viiul) esituses Enno Poppe „Haare“. Seejärel vestlevad Enno Poppe, Marianna Liik ja Monika Mattiesen

Festivali AFEKT sümfooniakontsert toob Eesti esiettekandele nelja eriilmelise ja originaalse looja muusikalised maailmad. Orkestrit dirigeerib Euroopa nüüdismuusika lavade üks nõutumaid staare helilooja Enno Poppe. Tema enda loomingust esitatav teos “Hirn” on festivalide Donaueschinger Musiktage, AFEKT ja rainy days ühistellimus. Marianna Liigi “Kurzschluss” tuli esiettekandele kaks aastat tagasi (1.09.2019) Luzerni festivali akadeemia orkestri ja dirigent Ruth Reinhardti poolt Šveitsis Luzerni festivalil, teose tellis Roche Young Commissions. Ka Chaya Czernowini partituur on värske Tallinnas kõlab alles teine selle teose ettekanne. Esitusele tulev Pierre Boulezi teos esindab nüüdismuusika klassikat. Seega peegeldab see kontsert nii hetkel muusikamaailmas toimuvat kui ka juba traditsiooniks saanut. 

Koostöös ERSOga

Pilet 26/19